Aapon kevätasetelmassa tipulla on oma porkkanamaa 01.04.2010
Kuhmalahden kappeliseurakunnan askartelupäivässä pistettiin mielikuvitus liikkeelle
Vaikka ohjeet olivat kaikille samat, lopputulokset olivat täysin erilaisia. Näin täytyi todeta viime lauantaina Kuhmalahden kappeliseurakunnan kevätaskartelupäivässä, missä jokainen askartelija päästi luovuutensa valloilleen.
Askartelupäivän aikana tehtiin kevätasetelmat muoviastiasta ja lukuisista muista materiaaleista. Muoviastian reunat koristeltiin kepeillä, kivillä ja risuilla ja siihen tehtiin tausta pahvista ja paperista. Astiaan kylvettiin mieltymyksen mukaan vaikka kauraa tai herneitä, joten asetelma elää ja muuttuu tulevien viikkojen aikana.
Toisena työnä askartelijat toteuttivat kartongista värikkään pääsiäiskoristeen, jonka voi laittaa roikkumaan vaikka ikkunaan tai oviaukkoon.
Asetelmasta on iloa moneksi vuodeksi
Kevätaskartelupäivää ohjasi kuhmalahtelainen artesaani Sanna Vuorinen. Vuorinen oli jo muutama vuosi sitten bongannut askartelulehdestä idean kevätasetelmasta.
– Olen itse tehnyt asetelman pääsiäiseksi ja pääsiäisen jälkeen tyhjentänyt mullat siitä ja pistänyt astian talteen tulevia vuosia varten. Tämä on siis monivuotinen ilo, Vuorinen kertoi.
Vaikka asetelman tekemiseen vaadittiin sorminäppäryyttä ja aikuisten apua, oli siinä myös runsaasti sellaista tekemistä, johon perheen pienimmän pystyivät osallistumaan. Etenkin mullan levittäminen ja siementen kylväminen sekä omien mielikuvitushahmojen ja niiden asuinpaikkojen tekeminen tuntui olevan pikkuväen mieleen.
Askartelua ei olisi malttanut lopettaa
Kouluikäisiltä askartelu sujui jo ilman aikuisenkin apua. Neljäsluokkalainen Aapo Iltanen päästi mielikuvituksensa todella valloilleen ja kevätasetelmasta syntyi värien ja yksityiskohtien myötä todella näyttävä.
– Tein tälle asetelmassa asuvalle linnulle muun muassa porkkanamaan, Aapo kertoi.
Aapolla oli kaverina asetelman teossa äitinsä Marja. Yhdessä valmista jälkeä syntyi nopeasti, mutta yksityiskohtien viilaus ja asetelman hienosäätö jatkui ihan loppumetreille saakka.
– Mukavaa askarrella, kun on runsaasti materiaaleja käytettävissä, Marja Iltanen kiitteli.
Loppujen lopuksi kevätaskartelupäivässä syntyi kahdeksan upeaa kevätasetelmaa, joiden asukkaiksi valmistettiin muun muassa tipuja, lokkeja, peikkoja, pupuja, hiiriä ja erilaisia satuhahmoja. Tulevina päivinä asetelmien olemus muuttuu, kun kylvetyt siemenet alkavat itää. Askartelijat totesivatkin, että toisten työt olisi hieno nähdä myöhemminkin, kun kasvit muuttavat multaisen alusta vihertäväksi nurmeksi.
