Olet täällä: Etusivu Uutiset Aitoon Terve Talo -messut tuovat pari tuhatta vierasta
Kiinnostuksen kohteita
filantropia filosofia kirjallisuus musiikki oikeustiede politiikka tietokoneet urheilu
Näytä enemmän Näytä vähemmän
 
Sivun toiminnot

Aitoon Terve Talo -messut tuovat pari tuhatta vierasta 12.05.2011

TerveTalo -messut
TerveTalo -messut kokoavat terveellisestä rakentamisesta ja asumisesta kiinnostuneet Aitoon Honkalaan.
TerveTalo -messut kokoavat terveellisestä rakentamisesta ja asumisesta kiinnostuneet Aitoon Honkalaan.

– Listasimme juuri mainokseen, mitä kaikkea Terve Talo -messuilta löytyy. Luettelosta tuli aika pitkä ja mainoksesta poikkeuksellisen näköinen, Mikko Tuononen sanoo.
Messuisännän kiireet huipentuvat tämän viikon rakennusprojektiin. Ensimmäiset näytteilleasettajat alkoivat purkaa kuormiaan Aitoon Honkalaan jo eilen keskiviikkona, jotta kaikki on valmista lauantaina kello 10, kun portit avataan.
Mukana on lähes sata näytteilleasettajaa. Kävijöitä messuille odotetaan edelliskertojen tapaan puolitoista, kaksi tuhatta.
– Meillä on paljon vakituisia kävijöitä, jotka tulevat eri puolilta maata joka tapahtumaan. Lisäksi on rakentajia ja remontoijia, joita terveellisen rakentamisen ratkaisut kiinnostavat oman hankkeen vuoksi juuri nyt, Tuononen sanoo.
Ensimmäiset Terve Talo -messut järjestettiin Helsingissä ja Tampereella. Vuosina 2005, 2006 ja 2008 järjestettiin onnistuneet messut Aitoossa. Ne ovat taanneet sen, että tapahtuman koti pysyy toistaiseksi Honkalassa. Paikka on keskeinen, tilaa on riittävästi, ja oikeanlainen tunnelma syntyy helpommin kuin kaupungissa.

Ensimmäiset kansainväliset messut
Terve Talo -messut rakentaa pienen yhdistyksen tiivis talkooporukka. Jos viikonlopun messut eivät tuo uusia ajatuksia, jatkossa tapahtuma järjestetään parin vuoden välein.
– Silloin joka tapahtumaan riittää teemasta kiinnostuneille vakiokävijöille uutta nähtävää. Monien muidenkin erikoismessujen järjestäjät ovat päätyneet samaan ratkaisuun, Mikko Tuononen sanoo.
Tämänkertaisten messujen uutuuksia on muun muassa turve-eristelevyt. Mukana on ensi kertaa myös kansainvälistä väriä.
– Meillä on mukana näytteilleasettajia Viron puolelta. Sikäläiset kädentaitajat ovat meitä edellä muun muassa savirakentamisessa ja perinnerakentamisessa. Virolaiset korostivat silti, että he ovat täällä ennen kaikkea oppimassa ja tutustumassa siihen, mitä Suomessa osataan.
Erityisen kiinnostavia ja ajankohtaisia aiheita ovat jätevesien käsittely ja kuivakäymälät. Niitä esitellään niin messuosastoilla, neuvontapisteissä kuin luennoillakin.
Terve Talo -messuilla on esillä terveellisen, luonnonmukaisen ja ekologisen rakentamisen koko kirjo.
Messujen erikoisuus ovat neuvontapisteet. Niissä ei myydä mitään, vaan asiantuntijat antavat opastusta kävijöiden omiin murheisiin.
– Asumisterveys- tai perinnerakentamispisteessä voi käydä läpi omaa hanketta, kun ottaa omat piirrokset tai suunnitelmat mukaan messuille.

Teema laajasti ja kattavasti esillä
Mikko Tuononen on tyytyväinen viikonlopun messujen monipuolisesta kirjosta.
– Meillä on kaikkea tavallisesta ränniasentajasta tuulimyllyihin, ja niitä kaikkia yhdistää terveellisyys ja ekologisuus.
Alalava on edellismessujen tapaan varattu pääasiassa kädentaitajille. Lisäksi siellä on esillä suomalaisia ekoyhteisöjä ja ”raksakirppis”.
Terve Talo -messut ovat omalla alallaan ainutlaatuinen tapahtuma Suomessa. Missään muualla luonnonmukainen, ekologinen ja terveellinen rakentamisen eivät ole esillä yhtä laajasti ja kattavasti.
– Toki meidän teema alkaa näkyä myös muilla messuilla. Mutta siitä en ole mustasukkainen, vaan hyvilläni, sillä juuri siihen Luomura ry pyrkii.
Viikonlopuksi on povattu sopivaa messusäätä, sillä alkuviikon helteet hellittävät ja luvassa on viileämpää keliä ja sadekuuroja.
– Se sopii meille hyvin, sillä liian hyvällä säällä väki jää pihatöihin ja mökkirannoille. Pieni sade ei haittaa mitään, sillä valtaosa osastoista on sisällä, ja ulko-osastotkin ovat kaikki teltassa tai katon alla, Mikko Tuononen sanoo.
 

Blogeissa nyt
Kaikki...
Kuntaliitoskysely
Muuttuuko kuntakartta Sydän-Hämeessä?






Äänestykset
Sydän-Hämeen markkinakanava
» Lue Sydäri – ja tiedät mitä kesällä tapahtuu! Sydän-Hämeen Lehti
» Näin täytekakku onnistuu! M-Järvenpää
» Vehoniemi kerää motoristit yhteen Vehoniemen Automuseo
» Liekin terassi tuo kesätunnelmaa Ravintola Liekki
» Vappukivaa Kahvila Onnenkenkä
» Sään salliessa terassi auki Kostian Kievari
» Se sähkölasku! Ti-lämpö
Asiakaspalvelu

ma-ti vain ajanvarauksesta,  ke-pe klo 9-16. Viikonloppuisin suljettu.

Alkuviikosta tavoitat toimittajat ja myynnin asiakasvastaavat parhaiten matkapuhelimesta. 

Ilmestyminen

 Sydän-Hämeen Lehti ilmestyy

ma 14.5.
ke 16.5.
ma 21.5.
to 24.5.
ma 28.5.
to 31.5.
ma 4.6.
to 7.6.

 

to 31.5. Kesälehti