Olet täällä: Etusivu Uutiset Kuhmalahden päiväkoti nojaa luontoarvoihin
Kiinnostuksen kohteita
filantropia filosofia kirjallisuus musiikki oikeustiede politiikka tietokoneet urheilu
Näytä enemmän Näytä vähemmän
 
Sivun toiminnot

Kuhmalahden päiväkoti nojaa luontoarvoihin 28.10.2010

Kuhmalahden päiväkoti
Kuhmalahden uutta päiväkotia alettiin rakentaa toukokuussa. Nyt ollaan edetty harjannostajaisvaiheeseen.
Kuhmalahden uutta päiväkotia alettiin rakentaa toukokuussa. Nyt ollaan edetty harjannostajaisvaiheeseen.

Kuhmalahden kunnan ensimmäisen päiväkodin harjannostajaisia päästään juhlimaan tänään torstaina. Tällä hetkellä rakennuksen tulevasta käyttötarkoituksesta kielivät vain punaista maalia kylkiinsä saaneet seinät. Muuten rakennuksen huoneiden tarkoitusta voi tässä vaiheessa vain arvailla.

– Monitoimihuone, henkilökunnan taukotilat, päiväunihuone. Isompien lasten puolella on pienryhmähuoneet, johon hoitaja voi tarvittaessa lapsen kanssa mennä juttelemaan kahden kesken, Kuhmalahden kunnan perusturvajohtaja Päivi Seppi esittelee päiväkodin tulevia tiloja.

Pento-ojan päiväkodin on tarkoitus olla valmiina joulukuun puolessa välissä. Toimintansa se aloittaa 10. tammikuuta.
– Kaikki näyttää nyt siltä, että aikataulussa pysytään. Olen iloinen, että henkilökunta saa ansaitsemansa uudet ja kaikin puolin hyvät tilat, Seppi toteaa.

Uusi päiväkoti tulee olemaan kaksiosastoinen, ja paikkoja on noin 40 lapselle.

 

Ryhmikset lopettavat toimintansa

Kuhmalahden kirkonkylään valmistuvan päiväkodin rakentamisesta päätettiin pari vuotta sitten.  Kunnassa suunniteltiin jo 1990-luvun alussa päiväkotia, mutta silloin päädyttiin ostamaan omakotitalo ryhmäperhepäiväkodiksi. Uudelleen asia nousi esille vuonna 2008, kun kunnanhallitus perusti palvelu-asumisen ja päivähoidon suunnittelutyöryhmän, jonka tehtäväksi annettiin muun muassa päivähoidon vaihtoehtojen kartoittaminen.

Tuolloin työryhmä kävi läpi eri vaihtoehtoja. Uuden päiväkodin rakentamisen vaihtoehtoina pohdittiin kirkonkylän entisen koulun saneeraamista päiväkodiksi ja ryhmäperhepäiväkodin laajentamista. Lopulta työryhmä päätyi esittämään uuden päiväkodin rakentamista, sillä vanhan koulun saneerauskustannukset olisivat nousseet liian korkeiksi.

Kahden ryhmäperhepäiväkodin toiminta lakkaa, kun uusi päiväkoti valmistuu.

– Vuonna 1992 aloittanut omakotitalossa toimiva ryhmäperhepäiväkoti pistetään myyntiin. Toinen ryhmäperhepäiväkoti on ollut vuokralla seurakunnalta, ja sen vuokrasopimus päättyy vuoden lopussa, Seppi kertoo.

 

Uusia työntekijöitä

Päiväkoti on Kuhmalahden itsenäisen kunnan viimeisiä suuria investointeja, sillä Kuhmalahti liittyy ensi vuoden alusta Kangasalan kuntaan.

– Tämän vuoksi Kangasalan kunta on se taho, jonka toimesta varsinainen päiväkotitoiminnan aloittaminen tapahtuu. Tämä tarkoittaa sitä, että liitoksen seurauksena vastuu päivähoidosta siirtyy sosiaalitoimelta sivistystoimelle.
Nykyisten ryhmäperhepäiväkotien vakituiset työntekijät siirtyvät päiväkotiin työhön.  Heidän lisäkseen uudessa päiväkodissa aloittaa kaksi lastentarhanopettajaa ja päiväkodinjohtaja.

Päivähoito Kuhmalahdella painottuu uudella tavalla, sillä uusi päiväkoti tulee olemaan luontopainotteinen.
– Kaksi uutta lastentarhanopettajaa ovat molemmat kiinnostuneita luontoasioista. Toinen on opiskellut ympäristökasvatusta ja käynyt erilaisia elämys- ja seikkailukasvatuksen kursseja, Seppi mainitsee.

 

Marjapensaita ja kompostori


Luontopainotteisuus tulee näkymään monella tavalla päiväkodin arjessa. Pihalle suunnitellaan kuivakäymälää, kompostoria ja runsasta määrää marjapensaita ja omenapuita.

Erilaisia hankintoja – esimerkiksi lasten leluja – tehtäessä huomio kiinnitetään lelujen pitkäaikaisuuteen. Päiväkodin hoitajille hankitaan luontokasvatusmateriaaleja, ja päiväkodin yleiseen käyttöön kiikareita, suurennuslaseja ja erilaisia eläin- ja kasvikirjoja. Suunnitelmissa on myös yhteistyö yhdistysten ja kummimaatilan kanssa sekä osallistuminen ympäristöhankkeisiin.

Perusturvalautakunnassa hyväksytyn kuntalaisaloitteen luontopainotteisesta päiväkodista teki kuhmalahtelainen Tiina Keino.

Blogeissa nyt
Kaikki...
Kuntaliitoskysely
Muuttuuko kuntakartta Sydän-Hämeessä?






Äänestykset
Sydän-Hämeen markkinakanava
» Lue Sydäri – ja tiedät mitä kesällä tapahtuu! Sydän-Hämeen Lehti
» Näin täytekakku onnistuu! M-Järvenpää
» Vehoniemi kerää motoristit yhteen Vehoniemen Automuseo
» Liekin terassi tuo kesätunnelmaa Ravintola Liekki
» Vappukivaa Kahvila Onnenkenkä
» Sään salliessa terassi auki Kostian Kievari
» Se sähkölasku! Ti-lämpö
Asiakaspalvelu

ma-ti vain ajanvarauksesta,  ke-pe klo 9-16. Viikonloppuisin suljettu.

Alkuviikosta tavoitat toimittajat ja myynnin asiakasvastaavat parhaiten matkapuhelimesta. 

Ilmestyminen

 Sydän-Hämeen Lehti ilmestyy

ma 14.5.
ke 16.5.
ma 21.5.
to 24.5.
ma 28.5.
to 31.5.
ma 4.6.
to 7.6.

 

to 31.5. Kesälehti